Każdego roku w Ełku organizowane są Mazurskie Zawody Balonowe – w tym roku, w lipcu, odbyła się już XIV edycja. Loty balonów to zawody widowiskowe i pełne emocji, wywołują też przeżycia estetyczne.

Mazurskie Zawody Balonowe – program

Pierwsze zawody o Puchar Prezydenta Ełku odbyły się w 2008 roku. Kolorowe balony różnych ekip z Polski oraz zagraniczne wzbijają się każdego roku nad Ełkiem i jeziorem Ełckim. To jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń na Mazurach, które przyciąga wielu turystów oraz okazja, by wykonać fotografie balonów odbijające się w tafli wody.

Mazurskie Zawody Balonowe symbolem Ełku

Ełk jest idealnym miastem do organizacji tego typu zawodów. Położenie miasta daje możliwość oglądania z góry malowniczych widoków na miasto, jezioro, lasy i rzekę. Impreza jest wydarzeniem cyklicznym i wizytówką miasta, przyciąga zarówno mieszkańców, jak i uczestników oraz widzów i turystów nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicznych krajów. W programie często są m.in. loty konkursowe, nocny pokaz balonów i parada baloniarzy ulicami Ełku.

Zwykle rozpoczynają się Wielką Paradą Baloniarzy głównymi ulicami miasta, tegoroczna edycja była inna z powodu obostrzeń pandemicznych. W poprzednich edycjach organizowano też Nocne Pokazy Balonów i koncerty.

Program tegorocznych zawodów obejmował:

Mazurskie Zawody Balonowe w 2021 roku były skromniejsze z powodu pandemii. Odbyły się:

– briefing inauguracyjny w WSFiZ

– I lot – nalot na Ełk

– parada baloniarzy

– II lot – nalot na Ełk

– III lot – nalot na Ełk

– IV lot – nalot na Ełk

– V lot – nalot na Ełk

Podczas ostatniej edycji, ze względu na obowiązujące obostrzenia i ograniczenia spowodowane przez pandemię, można było jedynie podziwiać przelatujące nad Ełkiem balony i paradę baloniarzy. Wykonano cztery z pięciu zaplanowanych lotów zawodniczych, ostatni lot był lotem wolnym z powodu zbyt słabego wiatru. W zawodach uczestniczyło 17 pilotów walczących o punkty w rankingu Balonowego Pucharu Polski.

Organizatorami wydarzenia są MOSiR Ełk oraz Stowarzyszenie Balonowy Białystok.

Może zainteresuje Cię też