Wiele osób decyduje się na budowę niewielkiego domu zamiast zakup mieszkania. Dzięki zmianie przepisów można postawić dom bez pozwolenia bez wielu formalności. Sprawdź, jak zbudować dom 70 m kw. zgodnie z nowymi przepisami. 

Domy bez pozwolenia 70 m kw. – co się zmieniło?

Nowe przepisy weszły w życie w styczniu 2022 roku. Zgodnie z nimi można zbudować dom jednorodzinny do 70 m kw. na własny użytek mieszkalny bez uzyskania pozwolenia na budowę i licznych formalności. Wcześniej można było wybudować na zgłoszenie domek znacznie mniejszy, o powierzchni maks. 35 metrów. Nowa procedura znosi również obowiązek prowadzenia dziennika budowy i ustanawiania kierownika budowy.

Dzięki ustawie możliwa stała się budowa mieszkalnych budynków jednorodzinnych dla zaspokojenia własnych mieszkaniowych potrzeb inwestora. Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, warto też sięgnąć do ustawy po szczegóły. 

Lepsza alternatywa niż mieszkanie 

Gwarantują więcej przestrzeni i swobodę, a koszt budowy jest porównywalny z zakupem o połowę mniejszego mieszkania. Wygodne domy 70 m kw. bez pozwolenia to zdaniem wielu rodzin ciekawsza alternatywa niż małe mieszkania około 30 czy 40 m kw.

Chcę wybudować dom na Mazurach i co dalej?

By wybudować dom do 70 m kw., musisz zawiadomić o terminie rozpoczęcia prac odpowiedni organ nadzoru budowlanego, a także projektanta, który sprawuje nadzór nad zgodnością budowy z projektem. Wystarczy, że doręczysz zgłoszenie i wymagane dokumenty – nie musisz czekać na zgodę. Od razu można rozpocząć prace budowlane. 

Wcześniej geodeta musi wyznaczyć teren, poza tym pamiętaj, że budowa domu w uproszczonym trybie nie może odbiegać od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Dom na zgłoszenie jako inwestycja?

Nie ma takiej możliwości, przepisy tego jasno zabraniają. Dom bez pozwolenia, realizowany w uproszczonym trybie, może służyć tylko inwestorowi i zaspokajać jego i jego rodziny potrzeby mieszkaniowe. Co więcej, konieczne jest oświadczenie złożone „pod rygorem odpowiedzialności karnej”. Za składanie fałszywych zeznań grozi w Polsce kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Nowe przepisy pozwolą zbudować dom przeznaczony do celów mieszkalnych, rekreacyjnych i wakacyjnych, ale własnych – nie mogą służyć deweloperom w celach zarobkowych.

Może zainteresuje Cię też