Planujesz zacząć łowić ryby? Podpowiadamy, od czego powinieneś zacząć krok po kroku – jak m.in. skompletowanie sprzętu, czerpanie wiedzy z poradników i forów wędkarskich, zdobycie karty wędkarskiej i doświadczenia.

Wędkowanie wymaga wcześniejszego przygotowania zarówno pod względem technicznym, jak i praktycznym. Od czego zacząć?

Uprawnienia wędkarskie – legalne wędkowanie 

W Polsce łowienie ryb bez uprawnień jest nielegalne – obowiązkowa jest karta wędkarska. By ją zdobyć, trzeba zgłosić się do wybranego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego i zapisać się na egzamin, który potwierdzi znajomość przepisów. 

Pytania są dostępne w Internecie, dotyczą różnych zagadnień – jak m.in. limity ochronne, postępowanie z rybami, warunki łowienia, wymagania sprzętowe, charakterystyka gatunków żyjących w Polsce. Musisz też znać aktualny Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR). Następnie wydawane jest zaświadczenie, z którym należy udać się do starostwa powiatowego, by złożyć wniosek o wyrobienie karty wędkarskiej. 

Dodajmy, że są też wody prywatne i będące własnością PZW – w takich sytuacjach konieczne jest wykupienie czasowego zezwolenia na amatorski połów ryb.

Skompletuj niezbędny sprzęt

Wędkowanie to dość drogie hobby. Przede wszystkim musisz skompletować sprzęt do wędkowania – jego wybór, kolekcjonowanie, konserwacja i używanie daje sporo frajdy. Podstawowe wyposażenie obejmuje m.in. wędzisko, kołowrotek, szpulę, żyłki różnej grubości, przynęty, podbierak. 

Każda metoda wędkowania wymaga indywidualnego dobrania wyposażenia. Na początek potrzebny będzie na pewno stały spławik w stylu klasycznym, niedługa wędka bez kołowrotka, siatka wędkarska oraz krzesełko do wędkowania i wiaderko na ryby.

Profesjonalny sprzęt jest drogi, ale na początku nie rób dużych inwestycji, jeśli jeszcze nie wiesz, czy to na pewno „to” hobby. Zwróć też uwagę na używane wędki oraz akcesoria ze średniej półki cenowej. Możesz też poszukać szkółki wędkarskiej lub udać się do sklepu wędkarskiego, gdzie pracują wędkarze z pasji i doradzą w doborze sprzętu.

Czerp wiedzę z blogów, forów i książek

Poznaj podstawy wędkarstwa z dowolnego źródła – z książek lub Internetu. Zacznij od charakterystyki podstawowych metod, tj. spinningu, gruntowej, muchowej i spławikowej. Dowiesz się też, jak zdobyć uprawnienia wędkarskie, jaki sprzęt wybrać, jakie gatunki ryb można złowić na ziarenko kukurydzy i poznasz wiele innych ciekawostek. Obejrzyj w Internecie wiele instruktażowych filmów, zarejestruj się na forach tematycznych, gdzie znajdziesz praktyczne wskazówki, ale będziesz też mieć możliwość zadawania pytań, a tych na początku zawsze jest dużo.

KwK, f: pixel2013 / pixabay

Może zainteresuje Cię też