Co trzeba wiedzieć o stolicy Warmii
i Mazur?

Mikołajki określane są jako stolica regionu Warmii i Mazur, ale także nazywane są żeglarską stolicą Polski. To nieduże, ale za to wyjątkowo urokliwe miasteczko, które w sezonie letnim przyciąga tłumy turystów i zamienia się w turystyczne serce malowniczego regionu. Co oferuje ten raj dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych? Oto najważniejsze atrakcje, które czekają na Was w Mikołajkach oraz okolicy.

Mikołajki – Mazury w pigułce

Osoby, które regularnie powracają do Mikołajek, zwracają uwagę na świetnie przygotowaną infrastrukturę – bogatą i nowoczesną. Miejsc hotelowych jest w okolicy około 8 tysięcy, są też możliwości noclegu na łódkach, wiele restauracji, barów, pubów i klubów. Ciekawa oferta turystyczna, malowniczość regionów, nowoczesna infrastruktura oraz wiele imprez rozrywkowych i kulturalnych sprawiają, że Mikołajki to miejsce idealne na wakacje czy kilkudniowy wypad.

Mikołajki to Mazury w pigułce, bo można tu znaleźć wszystko, z czego słynie region. Są tu piękne jeziora – jak Tałty, Śniardwy i Mikołajskie, szlaki żeglarskie, malownicze tereny i dzika przyroda w Mazurskim Parku Krajobrazowym, tawerny, w których można zjeść mazurską rybę i posłuchać szantów, popularna wioska żeglarska, a także rynek, pomnik Króla Sielaw, oraz Muzeum Reformacji Polski. Trzeba wybrać się też na spacer promenadą o długości 1,3 km – to najważniejszy trakt turystyczny z restauracjami, kawiarniami, sklepami, wypożyczalniami sprzętu wodnego, przystaniami i portem statków pasażerskich.

Wybrane atrakcje Mikołajek

Wioska Żeglarska

To jeden z najpiękniejszych portów Warmii i Mazur. Zalety to pełna infrastruktura, dopasowana do potrzeb żeglarzy i turystów. To największy port w Mikołajkach, ma zresztą bogatą tradycję. Każdego roku otwierany jest tutaj sezon żeglarski oraz organizowany jest słynny Festiwal Szantowy.

Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno

Jedno z największych naturalnych siedlisk ptaków wodnych w Polsce. Na terenie rezerwatu żyje ponad 170 gatunków, m.in. łabędzie nieme, które można oglądać z wież widokowych jesienią.

Bogata oferta rozrywkowo-kulturalna

Organizowane są m.in. Dni Mikołajek, a w pobliskim Mrągowie Picnic Country czy też Mazurska Noc Kabaretowa. Turyści mogą spróbować najlepiej przyrządzonych ryb z mazurskich jezior, wziąć udział w tradycyjnym wodowaniu, zobaczyć paradę jachtów, pokaz laserów i fajerwerków, a także bawić się na koncertach polskich gwiazd.

Wieża widokowa na jezioro Śniardwy

Wieża widokowa w Folwarku Łuknajno pozwala podziwiać majestat i wielkość jeziora Śniardwy. Wejście na wieżę jest płatne, goście regionalnej restauracji w Folwarku mogą wejść na wieżę bezpłatnie.

Muzeum Reformacji Polski

Muzeum dokumentujące ruch reformacyjny w Polsce i na Mazurach oraz prezentujące historię Mikołajek. W zbiorach znajdują się m.in. fotografie, starodruki i inne dokumenty.

Obiekty sakralne

Między innymi neogotycki kościół Matki Bożej Różańcowej z 1910 roku, klasycystyczny kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy czy też kościół Świętego Mikołaja z 30-metrową wieżą widokową. Można z niej podziwiać panoramę miasta i pięć jezior dookoła Mikołajek.

Rejsy po mazurskich jeziorach

Można też wybrać się statkami pasażerskimi w rejsy po jeziorach mazurskich. Wybrane z nich opisujemy w osobnym artykule. Statki umożliwiają wypłynięcie na największe w Polsce jezioro, Śniardwy, określane też jako Mazurskie Morze, a także wycieczkę do sąsiednich miast – jak Ruciane-Nida czy Giżycko.

Inne atrakcje w Mikołajkach

Wśród innych atrakcji warto wymienić także Park wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewski, Park linowy przy Leśnej Polanie w lesie nad jeziorem Mikołajskim, w sezonie zimowym stok narciarski przy Hotelu Gołębiewski czy też liczne szlaki rowerowe.

Może zainteresuje Cię też