Mazury to jeden z unikalnych regionów w Polsce, w których można podziwiać piękno przyrody i w pełni odpocząć. W popularnych miejscowościach turystycznych jest wiele atrakcji dla par, seniorów i rodzin z małymi dziećmi. Sprawdziliśmy aktualne ceny za wybrane usługi – m.in. hotele, kempingi czy restauracje. Podpowiemy, jakie są ceny na Mazurach.

Jakie są Ceny noclegów na Mazurach?

Średni koszt za nocleg na Mazurach zależy od kilku czynników – jak rodzaj i poziom kwatery, termin i długość pobytu. Ceny są bardzo zróżnicowane. Kraina wielkich jezior to miejsce, które warto odwiedzać o każdej porze roku. Wypoczynek w weekend w niskim sezonie to mniejsze wydatki niż w środku sezonu wakacyjnego. Urlop w okresie od lipca do sierpnia wiąże się z najwyższymi cenami w hotelach, restauracjach i biletach wstępu do atrakcji turystycznych.

Ceny za pokoje hotelowe na Mazurach.

W ofercie są pokoje i apartamenty o różnym standardzie. Ceny zależą też od położenia obiektu. Sprawdziliśmy przykładowe ceny za zakwaterowanie w wybranych miastach – weźmy pod uwagę pobyt w Mrągowie lub Szczytnie. Za pokoje 3- lub 4-osobowe o wysokim standardzie zapłacimy do 900 zł za dobę. Tani nocleg to około 150 zł za pokój za dobę. W Piszu można zatrzymać się w tanich pokojach na Mazurach – od 110 zł w górę. A może Olsztyn? W ofercie bazy noclegowej są hotele, które oferują pokoje o podwyższonym standardzie za 200-300 zł dla dwóch do czterech osób.

Nocleg na kempingu na Mazurach.

W większości z nich można skorzystać z oferty pól namiotowych, miejsc na przyczepy lub pojazdy kempingowe oraz samochody. Duże zainteresowanie budzą też domki na polach kempingowych. Znaczenie ma lokalizacja kempingu oraz odległość od jezior.

Średnia cena pobytu osoby dorosłej na kempingu to 18-20 zł w sezonie wakacyjnym, dziecka 10-12 zł, za namiot dwuosobowy trzeba liczyć 15-22 zł, za kampera należy zapłacić około 40 zł, a za domek 2-osobowy 200-350 zł. Podane stawki dotyczą jednej doby.

Ile zapłacimy za obiad lub kawę?

Na Mazurach najpopularniejszym daniem na obiad są ryby. Zwróć uwagę, że w menu zwykle cena odnosi się do 100 g surowej ryby. Kelner może zapytać, jaką porcję gość chciałby zjeść, można też powiedzieć o tym od razu. Znaczenie ma także gatunek ryby i miasto, w którym jemy obiad. Na przykład w Giżycku filet ze szczupaka zapłacimy w restauracji około 17 zł za 100 g, a w typowej smażalni 13 zł.

Doliczyć trzeba jeszcze dodatki – np. ziemniaki, frytki, chleb i surówkę oraz napoje. Popularne są też zestawy – w smażalni ryba (150 g) plus dodatki to wydatek od 30 do 40 zł. Wśród filetów najdroższy jest sandacz, a sum i pstrąg są najtańsze. Weźmy pod lupę także ceny za inne obiady – na przykład za porcję placków ziemniaczanych zapłacimy około 15-20 zł, a za pierogi 23-25 zł. Zupa rybna kosztuje zwykle około 25 zł. W centrum Giżycka za gofra z bitą śmietaną trzeba zapłacić 10 zł. Cena za gałkę lodów to około 5 zł, a za białą kawę trzeba zapłacić około 8-9 zł, a za cappuccino 12 zł.

Wybrane atrakcje na Mazurach – ceny

Mazury to piękna przyroda i malownicze krajobrazy. Sprawdziliśmy ceny najpopularniejszych atrakcji i aktywności.

  • Twierdza Boyen w Giżycku: bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł.
  • Wieża ciśnień w Giżycku: bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 6 zł, dzieci poniżej 7. roku życia – wstęp bezpłatny.
  • Spływy kajakowe Krutynią: od 50 zł za kajak dwuosobowy, ale cena jest różna w zależności od długości trasy.
  • Spływy kajakowe w Olsztynie: od 50 zł za kajak dwuosobowy, ale do wyboru są różne trasy i mają one wpływ na ostateczną cenę.
  • Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim – ośrodek termalny łączący hotel oraz park wodny: bilet 1-godzinny normalny – 17 zł, bilet 1-godzinny ulgowy – 15 zł, bilet całodzienny normalny – 45 zł, a ulgowy – 38 zł. W weekendy i święta: bilet 1-godzinny normalny – 22 zł, bilet 1-godzinny ulgowy – 19 zł, bilet całodzienny normalny – 60 zł, a ulgowy – 51 zł. Dostępne są także bilety rodzinne. W okresie wakacyjnym ceny są wyższe.
  • Park wodny Tropikana w Mikołajkach, w hotelu Gołębiewski: bilet normalny (1,5 godz.) – 50 zł, bilet dla dzieci do 14. roku życia (1,5 godz.) – 25 zł, dzieci poniżej 4. roku życia – wejście bezpłatne. Goście hotelu korzystają z atrakcji bezpłatnie.
  • Rejsy statkami Żeglugi Mazurskiej: bilety normalne – od 13 do 150 zł, bilety ulgowe – od 10 do 100 zł.
  • Inne atrakcje wodne: rezerwacja jachtu na cały dzień to wydatek około 700 zł, a wynajem łodzi motorowej kosztuje od 250 zł w górę.

Może zainteresuje Cię też