Łowienie ryb uchodzi za dość drogą pasję. Jednak orientacyjna kwota, którą trzeba mieć na start, jest raczej przystępna dla większości z nas. Profesjonalne wędkarstwo może być jednak bardzo drogie, ale można znaleźć sprzęt na każdą kieszeń – np. używany. 

Szeroki asortyment w sklepie wędkarskim

W sklepie wędkarskim może zdziwić ogrom sprzętu i akcesoriów. Najtrudniej jest rozpocząć swoją przygodę z wędkowaniem. Szeroki asortyment jest jednak plusem, bo można znaleźć sprzęt z różnych półek cenowych. Trudno jednoznacznie ocenić, czy to drogie hobby, ale spróbujemy nieco przybliżyć temat na przykładach. 

Wędka ze średniej półki może kosztować około 200 zł i osobie początkującej lub wędkarzowi rekreacyjnemu posłuży przez długie lata. Ważnym elementem wyprawki są też m.in. kołowrotki – w kwocie około 50 zł można kupić kołowrotki plastikowe od nieznanych, często chińskich, producentów. Jednak wystarczy dołożyć jeszcze kilkadziesiąt złotych, by nabyć kołowrotki renomowanych firm, które udzielają na nie aż do 5 lat gwarancji.

Pierwsze zakupy – skompletuj wyposażenie

Sprzedawcą jest zwykle doświadczony wędkarz, który chętnie podpowie, co kupić na początek. Można starannie dobrać sprzęt w stosunku do potrzeb i doświadczenia każdego klienta. Sprzęt do wędkowania zmienia się i unowocześnia. 

Niskiej jakości wędki i osprzęt są mało praktyczne i szybko się niszczą, z kolei te drogie wymagają doświadczenia. Najrozsądniej jest wybrać coś ze średniej półki, gdyż taka wędka, spławik czy kołowrotek sprawdzą się dla amatorów niemających jeszcze wysokich oczekiwań. Poza tym taki sprzęt będzie o wiele bardziej opłacalny w dłuższej perspektywie – będzie po prostu dobrą inwestycją. Tanie wędki i akcesoria najczęściej służą jedynie przez jeden sezon.

Nie tylko wędka…

Zwykle trzeba mieć kilka rodzajów wędek. Każda nadaje się na inny teren oraz do łowienia innego gatunku ryb. Do realizowania tego hobby nie wystarczą tylko wędki. Musisz kupić też spławiki, przynęty, łodzie, echosondy, krzesełka, kosze na łowy i inne akcesoria. Należy wziąć pod uwagę również sprzęt biwakowy i koszty transportu, bo jeziora czy inne łowiska najczęściej znajdują się daleko. Weź również pod uwagę, że wyrobienie karty wędkarskiej też kosztuje. Jest to zatem hobby, w które trzeba cały czas inwestować, ale większość pasji wymaga nakładów finansowych. 

KwK, f: paulbr75 / pixabay

Może zainteresuje Cię też