Mazury, czyli Kraina Tysiąca Jezior, pozwalają na spędzanie urlopu w bardzo relaksujący sposób – częstym wyborem turystów jest Mrągowo. W okolicy można wypocząć na łonie natury. Można spędzić tu urlop również aktywnie, podziwiając piękne krajobrazy i korzystając z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Mazury – kraina możliwości i jezior

Wakacje na Mazurach to dobry wybór dla sportowców, seniorów, par, singli oraz rodzin z dziećmi. Mrągowo zachwyca pięknymi krajobrazami, ale też oferuje liczne atrakcje. Obecność lasów, jezior i rzek to świetne warunki do uprawiania turystyki i sportów wodnych – jak żeglarstwo, spływy kajakowe czy wycieczki rowerowe.

Odkryj Mrągowo

Warto wybrać się także do mazurskich miast – na przykład Mrągowo ma bogatą ofertę dla turystów. Nie brakuje tu restauracji, parków, skwerów, promenad oraz różnych atrakcji dla dorosłych oraz dla dzieci. Samo miasto jest nieduże, ale ciekawe – na rynku jest ratusz z XIX w., uwagę zwracają też zabytkowe kamieniczki.

Cyklicznie odbywają się tu różne imprezy plenerowe – jak festiwale czy koncerty (Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa). Warto też spędzać czas nad wodą, m.in. nad jeziorem Czos lub jeziorem Magistrackim, gdzie można pływać skorzystać z takich atrakcji jak na przykład windsurfing.

Wybrane atrakcje Mrągowa

  • Muzeum Ziemi Mrągowskiej. Stanowi oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, mieści się w miejskim ratuszu z 1825 roku. Prezentowane są wystawy stałe historyczne „Okolice Mrągowa w pradziejach” oraz „Z dziejów Mrągowa i okolic”, wystawa przyrodnicza „Świat zwierząt Pojezierza Mazurskiego” oraz biograficzna dotycząca Ernsta Wiecherta, niemieckiego pisarza pochodzącego z Piersławka, k. Mrągowa.
  • Muzeum Sprzętu Wojskowego. Jest jedynym w Polsce północno-wschodniej muzeum z bogatą kolekcją historycznych pojazdów wojskowych. Kolekcja obejmuje ponad 100 pojazdów – głównie są to pojazdy wykorzystywane przez armie byłego Układu Warszawskiego. Dzieci mogą tu zobaczyć, jak wygląda czołg od środka. To prawdziwa gratka zarówno dla miłośników historii i militariów wojskowych!
  • Źródełko Miłości. Prowadzi do niego ścieżka edukacyjno-widokowa, podczas spaceru można podziwiać florę okolic Mrągowa.
  • Góra Czterech Wiatrów. Góra Czterech Wiatrów położona jest nad samym jeziorem Czos. Obszar góry to 60 hektarów. Z góry roztacza się piękny widok na miasto i okolice. W sezonie zimowym zmienia się w stok narciarski. Znajduje się tu również nowoczesne schronisko dla turystów.
  • Atrakcje dla dzieci. Znajdują się tu m.in. place zabaw i do gry w paintballe, tor motocrossowy i kartingowy, park linowy i baseny oraz Miasteczko Westernowe Mrongoville.
  • Kosewo Górne. Można tu podziwiać króla polskich lasów – jelenia, ale też inne zwierzęta na Fermie Jeleniowatych Stacji Badawczej IP PAN.

Może zainteresuje Cię też