Polska pałacami stoi. Popularne są zamki pokrzyżackie, ale wspaniałe pałace rozsiane znajdują się także na Mazurach. Stanowią symbol potęgi dawnych, pruskich rodów. Oto 5 mazurskich pałaców, które musisz odkryć.

Warmia i Mazury pozwalają odpocząć na łonie przyrody, ale także powspominać dawną świetność rodów pruskich. Na tych terenach nie brakuje różnych perełek. Wybraliśmy pięć pałaców, które warto zobaczyć podczas weekendu w okolicy.

Pałac w Sztynorcie 

Sztynort nazywany jest Perłą Mazur. Wielu z nas może go kojarzyć za sprawą biskupia i pisarza, Ignacego Krasickiego, który był częstym gościem Lehndorffów, którzy mieli tu okazałą siedzibę swojego rodu. Był to jeden z potężniejszych rodów szlachty pruskiej.

Sztynort to legendarna miejscowość na Mazurach. Każdy żeglarz i miłośnik wody świetnie zna to miejsce. W Sztynorcie znajduje się XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff. Do końca XIX w. znajdowała się tam stadnina koni krwi arabskiej.

Nazwa Sztynort wywodzi się z niemieckiego Steinort, co oznacza kamienny róg. Prawdopodobnie odwołuje się do znanej żeglarzom kamienistej mielizny na jeziorze Dargin, dzisiaj zwanej Kamieniami Sztynorckimi.

Pałac w Łężanach

Pierwsze określenie, jakie nasuwa się na myśl odnośnie do tego pałacu, to tajemniczy i imponujący wielkością. Gmach wybudowany z rozmachem robi wrażenie! Pałac leży we wsi Łężany, około 10 km od Reszla. Dawniej była tu osada pruska. 

Jest to zespół pałacowo-parkowy w stylu neobarokowym wybudowany w latach 1909-1911. Nie został zniszczony podczas wojny, świetnie zachowało się też jego wnętrze, które można było zobaczyć na filmie „Kamerdyner” Filipa Bajona. 

Pałac w Jegławkach

W pobliżu Kętrzyna, we wsi Jegławki, znajduje się imponujący pałac mazurski w stylu angielskiego neogotyku. Stoi na wzniesieniu, otoczony parkiem dochodzącym do jeziora o powierzchni 16 ha.

Wybudowano go w 1848 roku w stylu angielskiego neogotyku z elementami stylu włoskich willi podmiejskich i był siedzibą rodziny Siegfriedów. Kręcono w nim niektóre sceny filmu „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego. Pod pałacem są też pozostałości… zamku krzyżackiego.

Pałac jest ciekawym architektonicznie budyniem w stylu neogotyckim. Zwraca uwagę rozmachem i bogactwem form kompozycyjnych oraz uroczym parkiem krajobrazowym.

Pałac rodu von Alvensleben 

Naszą trzecią propozycją jest zabytek wybudowany niedaleko Kętrzyna. Architektura pałacu zwraca uwagę, gdyż łączy kilka stylów. Jest to pałac eklektyczny z elementami renesansu i klasycyzmu. Dawniej pałac był własnością rodu pruskiego von Alvensleben. Został wybudowany w latach 1859-1861. 

Pałac w Nakomiadach

Jedynie 10 km od Kętrzyna, we wsi Nakomiady, znajduje się niezwykły zespół pałacowy z ogrodem. Warto odwiedzić to miejsce, będąc w okolicy, a nawet zaplanować tu pobyt na kilka dni. Obecnie mieści się w nim manufaktura rękodzieła, w której są produkowane wyroby ceramiki artystycznej, m.in. oryginalne piece kaflowe, płytki ścienne oraz ceramika użytkowa. W pałacu działa także pensjonat.

Może zainteresuje Cię też