Mazurskie jeziora to m.in. Śniardwy, Mamry czy Niegocin. W regionie są ich tysiące, wiele z nich przyciąga turystów przez cały rok. Przygotowaliśmy listę wybranych akwenów, które warto zobaczyć.

Śniardwy – Mazurskie Morze

Śniardwy określane jest jako Mazurskie Morze, gdyż jest to największe jezioro w Polsce. Cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, można się cieszyć wieloma wspaniałymi krajobrazami. Tafla wody ciągnąca się po horyzont robi wrażenie! Na Śniardwach znajduje się osiem wysp.

Jezioro Krutyńskie na szlaku kajakowym

Przez Jezioro Krutyńskie płynie każdy, kto wybierze się na spływ kajakowy rzeką Krutynią. Jest to najpiękniejszy nizinny taki szlak w Europie. Jezioro leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu lasów. Jest ono objęte ochroną Rezerwatu Krutynia. Podczas wypoczynku w okolicy warto wybrać się do Muzeum Przyrodniczego Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Mamry

Mamry to jedno z największych jezior w Polsce, stanowi kompleks sześciu połączonych jezior – Mamry Północne, Kisajno, Kirsajty, Dargin, Święcajty i Dobskie. Na nich z kolei znajdują się 33 wyspy. Jezioro jest wyjątkowo atrakcyjne turystycznie. Można wybrać swoje ulubione, w okolicy są domki letniskowe i ośrodki żeglugowe. Jezioro znajduje się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Szeląg Wielki i Szeląg Mały

Ich granica przebiega w Starych Jabłonkach. Duże wrażenie robi Szeląg Wielki, długie i wąskie jezioro rynnowe liczące 12 km długości, położone na pojezierzu Iławskim, na wschód od Ostródy. Stare Jabłonki to lubiana miejscowość turystyczna. Jezioro objęte jest strefą ciszy, można je nazwać perełką wśród okolicznych wód. Jest przejrzyste i malownicze. Otoczone przez lasy jezioro robi duże wrażenie, w pobliżu jest Rezerwat „Sosny Taborskie”.

Krzywa Kuta

To malownicze jezioro otoczone lasami iglastymi i mieszanymi położone jest niedaleko Węgorzewa. Jest wyjątkowe nie tylko z powodu urody – co ciekawe, znajduje się na nim Wyspa Pożeracza Serc. Według legend mężczyzna nazywający się Kindler pożarł tu… tuzin ludzkich serc. Powierzchnia jeziora wynosi 131,2 ha, a powierzchnia trzech niewielkich wysp 1,4 ha. Co więcej, jest ono otoczone przez Lasy Jakunowskie, obrzeże prastarej Puszczy Boreckiej.

Święcajty

Jezioro znajduje się w kompleksie jeziora Mamry. Warto wybrać się na żeglarską wycieczkę lub piknik albo kąpiele słoneczne. Na akwenie znajdują się dwie wyspy – Wyspa Tartaczna oraz Wyspa Kocia. Nazwa Święcajty pochodzi z języka staropruskiego, gdzie święta oznacza toń. To jeden z najbardziej malowniczych akwenów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro położone jest na szlaku wodnym, dzięki czemu z Mamr można na nie wpłynąć kajakiem, motorówką lub żaglówką przez Kalską Bramkę.

Może zainteresuje Cię też